Stowupland National Cadet and Junior Leagues day 3 – 7th Feb

New Table layout in use

League Organiser Nick Samson reports on day 3 from Stowmarket Table Tennis Club based at Stowupland High School.

A big thank you to all the team captains for keeping the day flowing, once again. It really helps with the momentum of the day and ensures we finish on time!

Up to date tables and player averages are shown below and we look forward to seeing all the teams return for the final round of matches on  Sunday the 6th March 2016.

EASTERN REGION NCL Accumulative (after Day 3)
Team Played Won Drawn Loss For Against
Wensum TTC 1 9 8 0 1 67 11
Kings Lynn 9 8 0 1 55 23
NETTS 9 7 0 2 51 27
Tollgate 9 6 0 3 48 30
Britannia Sparrowhawks ‘A’ 9 6 0 3 47 30
Wensum TTC 2 9 3 0 6 39 39
Rougham 9 3 1 5 31 47
Stowmarket 9 2 1 6 23 54
Britannia Sparrowhawks ‘B’ 9 1 0 8 18 60
Britannia Sparrowhawks ‘C’ 9 0 0 9 10 68

 

Club Name Played Won %
Kings Lynn Archie Rayner 8 8 100%
Kings Lynn Oliver Thompson-Hall 26 25 96%
Wensum TTC 1 Alfie Nicholls 25 24 96%
NETTS William Bettley 21 18 86%
Wensum TTC 1 Bradley Burgess 25 21 84%
Britannia Sparrowhawks ‘A’ Clarke Derrett 17 14 82%
Kings Lynn Alex Bragg 26 21 81%
Wensum TTC 1 Lewis Ross 25 19 76%
Stowmarket Albert Roberts 17 13 76%
Britannia Sparrowhawks ‘A’ Daniel Young 12 9 75%
Rougham Isobel McGerty 6 4 67%
Tollgate Andy Huang 26 17 65%
Rougham Riya Kumar 26 16 62%
Tollgate Toby Deng 26 16 62%
Wensum TTC 2 James Taylor 23 14 61%
Wensum TTC 2 Cameron Verney 15 9 60%
Britannia Sparrowhawks ‘A’ Harry Gill 19 11 58%
Kings Lynn Max Smith 18 10 56%
Tollgate Callum Wilkinson 26 14 54%
Britannia Sparrowhawks ‘A’ McKenzie Lowe 19 10 53%
NETTS Joe Belsom 14 7 50%
Wensum TTC 2 Sam Palmer 20 9 45%
Stowmarket Lewis Roberts 17 7 41%
NETTS Max Plumbridge 20 8 40%
Rougham Anna Ridsdill Smith 23 8 35%
Wensum TTC 2 Ella Barnard 20 7 35%
Britannia Sparrowhawks ‘B’ Lucy Curtis 26 8 31%
NETTS Alexander Bettley 18 5 28%
Britannia Sparrowhawks ‘B’ Henry Shaw 26 6 23%
Rougham Leo Saiu-Bell 17 3 18%
Britannia Sparrowhawks ‘C’ Alex Attew 26 4 15%
Britannia Sparrowhawks ‘B’ Alex Watkins 26 4 15%
Britannia Sparrowhawks ‘C’ Aryan Bhagat 26 4 15%
Britannia Sparrowhawks ‘C’ Isaac Wells 26 2 8%
Stowmarket Jamie Hyde 25 1 4%
NETTS James Bettley 8 0 0%
Stowmarket Joseph Kulesa 8 0 0%

 

EASTERN REGION NJL Accumulative (after Day 3)
Team Played Won Drawn Loss For Against
Stowmarket 10 9 0 1 58 23
Rowhedge 10 6 0 4 49 32
Rougham 10 6 0 4 45 36
Britannia Sparrowhawks ‘B’ 10 3 1 6 38 43
Britannia Sparrowhawks ‘A’ 10 3 1 6 34 47
Kings Lynn 10 2 0 8 19 62

 

Club Name Played Won %
Stowmarket Jack Samson 17 16 94%
Stowmarket James Davies Stokes 9 8 89%
Rowhedge Jared Chelski 17 15 88%
Kings Lynn Aaron Howell 8 7 88%
Rougham Holly McGerty 18 15 83%
Rougham Aston Fallows 27 21 78%
Stowmarket Luke Davies Stokes 26 20 77%
Rowhedge Lewis Bardell 26 18 69%
Britannia Sparrowhawks ‘A’ Katharine Shaw 27 18 67%
Stowmarket Natalie Wills 18 11 61%
Britannia Sparrowhawks ‘B’ Thomas Clarke 27 16 59%
Britannia Sparrowhawks ‘B’ Cain Derrett 18 9 50%
Britannia Sparrowhawks ‘B’ Jack Pengelly 27 13 48%
Kings Lynn Archie Rayner 15 7 47%
Rowhedge Cameron Simpson 26 11 42%
Britannia Sparrowhawks ‘A’ Hannah Page 27 9 33%
Rougham Isaac Cunningham 13 4 31%
Britannia Sparrowhawks ‘A’ Jessica Pengelly 27 7 26%
Rougham Samuel Taylor 23 5 22%
Rowhedge Jamie Morgan 9 2 22%
Kings Lynn Max Smith 7 1 14%
Kings Lynn Sabrina Rayner 21 1 5%
Stowmarket Ellen Pengelly 8 0 0%
Kings Lynn Lewis Watson 21 0 0%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

John Andrews
February 10, 2016